Preskočiť na obsah

Masáže

Všetky dole uvedené formy manuálnej terapie sprostredkovávajú jeden dôležitý liečivý prostriedok – dotyk.

Klasická masáž

Klasická masáž je zostava masážnych techník, ktoré vykonáva masér s preventívnym alebo liečebným cieľom, vyvolaním miestnych, celkových a vzdialených účinkov. Vykonáva sa v ľahu alebo sede pomocou masážnych prostriedkov (napr. masážny olej), ktoré masáž zjemňujú, zrýchľujú a uľahčujú kĺzanie rúk po tele. Priaznivo pôsobí pri ochoreniach pohybového systému, po úrazoch a operáciách kostí a kĺbov, pri ochoreniach srdca, ciev a krvného obehu, ochoreniach nervového systému, tráviaceho traktu, ochoreniach dýchacích ciest a v rekonvalescencii po ťažkých chorobách a stavoch, po fyzickom vyčerpaní a svalovej únave.

Mäkké techniky

Ľudské telo je obalené mäkkými tkanivami, ktoré sa za fyziologických podmienok voľne a bez odporu pohybujú spolu s pohybovou sústavou, naťahujú sa a vo všetkých vrstvách voči sebe vzájomne posúvajú. Pri poruche týchto vlastností mäkkých tkanív vzniká bolesť. Technikou natiahnutia kože, kožnej riasy, tlaku, posunu obalov svalov obnovujeme harmonický a voľný pohyb mäkkých tkanív. Terapia prebieha v ľahu, sede, je vhodná pri reflexných zmenách v jednotlivých vrstvách kože, svalových bolestiach, podporuje hojenie, krvný obeh, vhodná je u ľudí so sedavým zamestnaním, ľudí trpiacich migrénami, bolesťami hlavy, šije, krížov, u žien s bolestivou menštruáciou, pri ochoreniach vnútorných orgánov, šumení v ušiach.   

Reflexná masáž

Reflexná masáž je súbor špeciálnych techník a hmatov, ktoré sa aplikujú podľa aktuálneho stavu v ľahu alebo sede bez masážnych prostriedkov. Cieľom reflexnej masáže je vyhmatať a reflexnou cestou ošetriť zmeny v tkanivách (koži, podkoží, obaloch svalov a kostí), ktoré reflexne vznikli a pretrvávajú po rozličných chorobách. Indikácie kedy sa reflexná masáž vykonáva sú srdcovocievne ochorenia, ochorenia dýchacích ciest, tráviaceho traktu, ochorenia pečene a žlčníka, vylučovacích orgánov, choroby chrbtice, kĺbov, poúrazové, pooperačné stavy, poruchy nervovej a hormonálnej regulácie.

Reflexná masáž chodidla

Pri reflexnej masáži chodidla sa používajú tlakové techniky, jemné trakcie a rotácie v reflexných zónach na chodidle, v ktorých sa odrážajú všetky časti tela a jeho orgány. Vykonáva sa v ľahu na chrbte. Stimuláciou konkrétnej zóny reflexná masáž chodidla priaznivo pôsobí napr. pri bolestiach pohybového aparátu, bolestiach hlavy, ochoreniach vnútorných orgánov, gynekologických problémoch. 

Havajská masáž

Havajská masáž bola prepracovaná Havajčanmi, ktorí ju zdedili od starých Polynézanov. Masáž je jemná, ale zároveň pôsobí do hĺbky svalov, uvoľňuje ich zvýšený tonus, masérske techniky sú plynulé, využívajú sa predlaktia aj ruky, dosahuje sa maximálna relaxácia, špecifikom je masírovanie dvoch rozdielnych častí tela súčasne, používajú sa jemné naťahovacie a rotačné techniky, tempo techník je pomalé, relaxačné, v niektorých fázach rýchlejšie, osviežujúce. Ide o celotelovú masáž, vykonáva sa v ľahu na bruchu a chrbte, masírovaný je prikrytý len plachtou, ako masážny prostriedok sa používa masážny olej.   

Shiatsu

Vzniklo v Japonsku, prebieha v pohodlnom oblečení na zemi, v ľahu na chrbte, na boku a na bruchu, poskytuje zrelaxovanie tela aj mysle. Pri tlakových technikách sa používajú dlane, palce, končeky prstov, lakte, chodidlá a kolená. Ošetrenie môže ísť do hĺbky alebo pôsobiť ako jemný dotyk. Ďalej sa používajú naťahovacie techniky a rotácie. Je vhodné pri ochoreniach pohybového systému, bolestiach hlavy, chrbta, ochoreniach vnútorných orgánov.   

Bankovanie

Pri tejto metóde sa prikladajú sklenené banky na pokožku, pred priložením sa vzduch v nich nahreje plameňom, ochladzovaním vzduchu sa v nich vytvorí podtlak, ktorý spôsobí prisatie banky na pokožku. Banky sa používajú na uvoľnenie bolesti pohybového aparátu, svalov, chronickom reumatizme, sú vhodné tiež na reflexné zmeny, ktoré vznikli pri ochorení niektorého z vnútorných orgánov. Banky sa prikladajú na suchú pokožku, pri použití masážneho oleja sa bankami masíruje.

Rebozo masáž

Rebozo masáž pochádza z Mexika. Na masáž sa používa ručne tkaná šatka, z bavlny a prímesy ľanu. V Mexiku ženy sprevádza Rebozo od narodenia až po ukončenie života. V terapii slúži Rebozo ako predĺžená náruč terapeuta. Je vhodná pre tehotné ženy, ženy po pôrode, ženy a dospievajúce dievčatá, pre deti, seniorov a aj muži túto masáž obľubujú. Rebozo masáž je sprevádzaná jemným hojdaním, ktoré navodzuje uvoľňujúci stav. Uvoľnenie počas Rebozo masáže rozpúšťa napätie v tele, stuhnutosť, bolesť, blokády. Príjemne zrelaxuje telo a myseľ.